Chemioterapia

Potrzebujesz pomocy? Załóż subkonto, na którym będziesz gromadzić środki na leczenie onkologiczne.

CHEMIOTERAPIA W LECZENIU RAKA

Chemioterapia to aktualnie kluczowa metoda w systemowym leczeniu nowotworów złośliwych. Polega na trwałym usunięciu wszystkich komórek rakowych z organizmu. Stosuje się ją zwłaszcza w bardziej zaawansowanych stadiach choroby, poprzez zastosowanie leków cytostatycznych. Istotą i głównym zadaniem chemioterapii jest próba zniszczenia komórek rakowych, które wyszły poza nadzór układu odpornościowego. Nowotwór jest zdecydowanie bardziej wrażliwy na chemioterapię niż zdrowe tkanki, w związku ze znaczną frakcją wzrostową. Posiada więcej receptorów i szybciej pochłania daną substancję. 

Najlepsze rokowania i szansę na wyleczenie daje zastosowanie chemioterapii we wczesnych fazach zaawansowania choroby.

JAK DZIAŁA CHEMIOTERAPIA

Chemoterapia działa systemowo na cały organizm chorego, a więc za jej pośrednictwem można leczyć nowotwór, który rozprzestrzenił się w ciele pacjenta. Chemioterapia przynosi rezultaty zarówno na ognisko pierwotne choroby, jak i występujące przerzuty. Ma zastosowanie na różnych etapach leczenia – zarówno przed, jak i po odbytym zabiegu chirurgicznym. Chemioterapia może być także wdrażana w połączeniu z radioterapią. Najczęściej stosowanym jej rodzajem jest chemioterapia kroplówkowa, a więc podawanie leków cytostatycznych do krwiobiegu dożylnie. Chemioterapia doustna wchłania się przez przewód pokarmowy i można ją stosować w domu. Pozostałe rodzaje tej formy leczenia to np. chemia dotętnicza lub leki aplikowane miejscowo, na przykład za pośrednictwem maści.

Rodzaje chemioterapii w leczeniu raka

Do rodzajów chemioterapii, którą stosuje się w leczeniu raka, można zaliczyć:

Ma ona swoje zastosowanie w eliminowaniu istniejących przerzutów lub potencjalnego nacieku nowotworu na sąsiadujące organy. Jej celem jest wywołanie częściowej regresji guza, co przyczyni się do zaistnienia możliwości leczenia operacyjnego lub wykonania zabiegu chirurgicznego.

Ten rodzaj chemioterapii jest wdrażany po radykalnym zabiegu, by zlikwidować potencjalne przerzuty. Leczenie uzupełniające ma charakter profilaktyczny.  

Stanowi główną metodę leczenia wybranych nowotworów, dzięki której możliwe jest wysokie prawdopodobieństwo ich wyleczenia np. nowotworów hematologicznych, chłoniaków i kosmówczaka złośliwego.  

Co do zasady prowadzona jest równolegle wraz z radykalną radioterapią. Leczenie chemiczne wpływa na zwiększenie wrażliwości komórek rakowych na działanie promieniowania jonizującego.
Przyjmowana jest miejscowo, bezpośrednio do obszarów, które zostały zajęte przez nowotwór złośliwy.
Ma zastosowanie u osób chorych, które nie mają szans na całkowite wyleczenie. Jej zadaniem jest wydłużenie życia oraz poprawa jego jakości.

 

Wspieramy osoby chore na nowotwór przez finansowanie leczenia. W celu uzyskania informacji, na temat
pomocy, napisz do nas lub zadzwoń!

W celu uzyskania informacji na temat pomocy,

napisz do nas lub zadzwoń!

 mjarecka@zrakiem.pl

 535-966-585

Potrzebujesz pomocy? Załóż subkonto, na którym będziesz gromadzić środki na leczenie onkologiczne.
Scroll to Top
Przewiń do góry