Hormonoterapia

Potrzebujesz pomocy? Załóż subkonto, na którym będziesz gromadzić środki na leczenie onkologiczne.

HORMONOTERAPIA W LECZENIU RAKA

Hormonoterapia raka stanowi farmakologiczną metodę leczenia nowotworów, jednak w przeciwieństwie do chemioterapii jest mało toksyczna i powoduje mniej efektów ubocznych. Hormony przedostają się do komórek docelowych poprzez krew. Podawanie ich we właściwym czasie pobudza, uniemożliwia, bądź osłabia podział komórek rakowych. Leczenie hormonalne ma swoje zastosowanie w kwestii raka piersi, gruczołu krokowego (raka prostaty), nowotworów tarczycy, raka jajnika, raka trzonu macicy, a także wybranych nowotworów kości.

Jak działa hormonoterapia?

W klasycznej hormonoterapii  nowotworów stosuje się dwa kluczowe sposoby oddziaływania:

aby sprawdzić
Przeciągnij

Czy warto postawić na hormonoterapię w leczeniu raka?

Czas, jaki upływa od rozpoczęcia hormonoterapii do momentu uzyskania odpowiedzi, czy osiągnięto oczekiwane rezultaty, jest zdecydowanie dłuższy, niż w przypadku np. chemioterapii. Jednakże pacjenci, którzy pozytywnie zareagują na tę metodę leczenia raka, w pierwszym rzucie, mają duże szanse na powodzenie w kolejnej fazie, w przypadku wystąpienia kolejnego postępu choroby nowotworowej. Hormonoterapia jest mniej toksyczna niż chemioterapia, a skutki uboczne rzadziej się pojawiają. Działania niepożądane są zależne od rodzaju przyjmowanych leków. Do najczęściej pojawiających się można zaliczyć chorobę zakrzepową naczyń, nudności oraz wymioty, zwroty głowy, uderzenia gorąca, potliwość, senność, a także zaburzenia libido. Większość objawów znika po zakończeniu leczenia hormonami. Dodatkowo koszt takich leków jest znacznie niższy niż leków cytostatycznych, używanych w chemioterapii. W przypadku zdecydowania się na ten rodzaj leczenia raka, należy wziąć pod uwagę schorzenia internistyczne, które współistnieją z chorobą nowotworową.
Ma to związek zwłaszcza z cukrzycą, niewydolnością układu krążenia oraz chorób z niewydolnością nerek.Także leki przyjmowane w chorobach reumatycznych mogą powodować zaostrzenie reakcji organizmu na leczenie hormonalne.

 

Wspieramy osoby chore na nowotwór przez finansowanie leczenia. W celu uzyskania informacji, na temat
pomocy, napisz do nas lub zadzwoń!

W celu uzyskania informacji na temat pomocy,

napisz do nas lub zadzwoń!

 mjarecka@zrakiem.pl

 535-966-585

Scroll to Top
Przewiń do góry