Nowotwór Dwunastnicy
Potrzebujesz pomocy? Załóż subkonto, na którym będziesz gromadzić środki na leczenie onkologiczne.
Przyczyny raka dwunastnicy
Przyczyny nowotworów jelita cienkiego nie zostały jeszcze w pełni zdefiniowane. Można jedynie wyróżnić czynniki zwiększające ryzyko zachorowania na raka dwunastnicy. Należą do nich między innymi:
- zespoły polipowatości w przebiegu polipowatości rodzinnej,
- zespół Gardnera,
- zespół Lynch,
- celiakia (nietolerancja glutenu),
- choroba Leśniowskiego-Crohna,
- nieodpowiednia dieta (nadmierne spożycie tłuszczy i niedobór błonnika),
- przebycie raka jelita grubego w przeszłości,
- zaawansowany wiek – narażone są zwłaszcza osoby starsze.
objawy raka dwunastnicy
W przypadku raka dwunastnicy, wczesne objawy są bardziej charakterystyczne niż w innych typach nowotworów umiejscowionych na odcinku jelita cienkiego. Do najczęściej występujących objawów raka dwunastnicy zalicza się:
- ból w jamie brzusznej,
- utratę masy ciała,
- nudności,
- wymioty,
- żółtaczkę,
- ciemną krew w stolcu,
- wymioty jasną krwią,
- utratę apetytu,
- wyczuwalny guz w jamie brzusznej (rzadko).
Leczenie raka dwunastnicy
W związku z tym, że rak dwunastnicy jest stosunkowo rzadko występującą chorobą, nie dokonano przekrojowych badań, pozwalających na oszacowanie skuteczności poszczególnych metod leczenia. Przyjmuje się, że szanse na całkowite wyleczenie daje rozległa resekcja chirurgiczna, która obejmuje także usunięcie węzłów chłonnych, znajdujących się w okolicy. W niektórych przypadkach leczenia raka dwunastnicy stosuje się chemioterapię i radioterapię. Czasami wykorzystuje się te formy przed lub po operacji, by oczyścić zajęty przez nowotwór dwunastnicy obszar z komórek rakowych, bądź ich pozostałości.
Rokowania raka dwunastnicy
Rokowania w przypadku raka dwunastnicy nie są korzystne – kolejnych pięć lat od wydania diagnozy przeżywa średnio mniej niż połowa pacjentów. Szanse na powrót do zdrowia ulegają zmniejszeniu w momencie wystąpienia przerzutów do węzłów chłonnych. Najgorsze rokowania raka dwunastnicy są odnotowywane u chorujących z przerzutami do narządów odległych. Z tego względu nie można bagatelizować jakichkolwiek podejrzanych objawów, a w chwili ich wystąpienia należy natychmiast udać się na konsultację ze specjalistą.
Wspieramy osoby chore na nowotwór przez finansowanie leczenia. W celu uzyskania informacji, na temat
pomocy, napisz do nas lub zadzwoń!
W celu uzyskania informacji na temat pomocy,
napisz do nas lub zadzwoń!