Nowotwór Endometrium

Potrzebujesz pomocy? Załóż subkonto, na którym będziesz gromadzić środki na leczenie onkologiczne.

image_2021_07_22T09_58_40_069Z

Objawy raka endometrium

Pierwszym objawem raka endometrium, który kobieta może dostrzec już na wczesnym etapie rozwoju choroby, jest krwawienie z dróg rodnych, następujące po okresie menopauzy lub – w przypadku kobiet jeszcze miesiączkujących – niewłaściwe krwawienie pomiędzy miesiączkami. Należy jednak mieć na uwadze, że nie każde takie krwawienie związane jest ze zmianami nowotworowymi. W razie wystąpienia podobnych symptomów, pacjentka powinna skonsultować się z ginekologiem w celu zdefiniowania przyczyn krwawienia oraz ewentualnego zdiagnozowania raka trzonu macicy.

Przyczyny raka endometrium

Otyłość stanowi jeden z ważniejszych czynników i przyczyn raka endometrium. Kluczowe jest właściwe zadbanie o utrzymanie prawidłowej masy ciała oraz jej obniżenie, gdy jest to konieczne. Tkanka tłuszczowa odgrywa istotną rolę w produkcji estrogenów, a ich nadmiar prowadzi do zaburzeń gospodarki hormonalnej. W związku z działaniem estrogenów dochodzi do niepożądanego rozrostu śluzówki macicy, co może skutkować powstaniem procesu nowotworowego, a w efekcie rakiem endometrium.
Wyróżnia się także inne przyczyny raka trzonu macicy: 

  • brak potomstwa i niepłodność,
  • wczesna pierwsza miesiączka,
  • późna ostatnia miesiączka,
  • występowanie cykli bezowulacyjnych,
  • cukrzyca,
  • nadciśnienie,
  • przerost endometrium,
  • obciążenie genetyczne,
  • zespół Lyncha. 
image_2021_07_22T10_02_28_461Z
image_2021_07_22T09_40_00_201Z

Leczenie raka endometrium

O formach leczenia raka endometrium decyduje stadium zaawansowania choroby. W leczeniu raka trzonu macicy najczęściej stosuje się metody chirurgiczne, radioterapię i brachyterapię, a także leczenie skojarzone (chemioterapia z hormonoterapią). Leczenie chirurgiczne stanowi podstawę leczenia raka endometrium. Operacja opiera się na całkowitym wycięciu macicy z przydatkami. Radioterapia raka trzonu macicy to forma postępowania uzupełniającego zabieg operacyjny, albo jest traktowana jako samodzielna metoda leczenia. Leczenie systemowe stosuje się w przypadku rozsiewu choroby w jamie brzusznej, bądź nawrotu raka endometrium.

Rokowania raka endometrium

Rak trzonu macicy daje pomyślne rokowania, które w głównej mierze mają związek ze stopniem zaawansowania choroby, a także wiekiem i ogólnym stanem zdrowia pacjentki. Im wcześniejsze wykrycie nowotworu trzonu macicy, tym szanse na całkowite wyleczenie wzrastają, a zastosowana terapia jest mniej obciążająca. Ogólny odsetek pięcioletnich przeżyć w przypadku raka endometrium I stadium choroby wynosi 90%, w II 80%, w III to 48-60%, a w stopniu IVA – 57%, w stopniu IVB wynosi 16%. W kwestii rokowania raka endometrium, kluczowe jest wczesne wykrycie, dlatego tak istotne staje się regularne wykonywanie badań profilaktycznych, m.in. dopochwowego USG macicy. Jednak nawet jeśli nowotwór zostanie wykryty we właściwym momencie, u dużej liczby osób chorujących, całkowite wyleczenie jest możliwe jedynie poprzez radykalny zabieg operacyjny – usunięcie macicy (histerektomia).

Wspieramy osoby chore na nowotwór przez finansowanie leczenia. W celu uzyskania informacji, na temat
pomocy, napisz do nas lub zadzwoń!

W celu uzyskania informacji na temat pomocy,

napisz do nas lub zadzwoń!

 mjarecka@zrakiem.pl

 535-966-585

Scroll to Top
Przewiń do góry