Nowotwór gardła

Potrzebujesz pomocy? Załóż subkonto, na którym będziesz gromadzić środki na leczenie onkologiczne.

image_2021_07_22T09_41_31_181Z

Rak gardła – objawy

Objawy nowotworu gardła można dostrzec już we wczesnych fazach zaawansowania guza. Są to zaburzenia głosu, skutkujące zmianą barwy, osłabieniem, zanikiem dźwięczności, okresową chrypką o wahającym się natężeniu, zyskującym na sile na skutek wysiłku głosowego. Objawy raka gardła mogą przypominać przeziębienie, jednakże nie ustępują po zastosowaniu leczenia przeciwzapalnego. Na skutek rozwoju guza mogą wystąpić także inne symptomy charakterystyczne dla tego typu raka: duszności, ciągła chrypka, świst krtaniowy.

Przyczyny raka gardła

Do kluczowych czynników wpływających na rozwój raka gardła, zalicza się w głównej mierze stałe narażenie na dym tytoniowy, a także nadużywanie alkoholu. Innymi przyczynami nowotworu gardła, które powodują jego rozwój, są złe nawyki żywieniowe, dieta uboga w witaminy, owoce oraz warzywa. Czynnikiem ryzyka, który także może wpływać na rozwój raka nosowej części gardła, jest zakażenie wirusem Epsteina-Barr. 

Leczenie raka gardła

Podobnie jak w leczeniu innych rodzajów raków głowy czy szyi, osoby chorujące na raka gardła, będącego w niezaawansowanym stadium, mogą przechodzić operacje, jak i zabiegi napromieniania. Natomiast w przypadku raka gardła w zaawansowanym stopniu, wymagane jest zastosowanie leczenia skojarzonego, polegającego na operacji i radioterapii lub radiochemioterapii. Radioterapia pacjentów, posiadających zdiagnozowany nowotwór gardła, przyczynia się do wyleczenia miejscowego, które można oszacować na poziomie 75-95% u chorujących na raka głośni lub nadgłośni w stopniu T1-02.

Rokowania raka gardła

Rokowania raka gardła są bardzo różne i zależą od miejsca zlokalizowania zmian nowotworowych, a także od określonego ich stadium oraz wielkości. Najlepsze wyniki leczenia można osiągnąć w przypadku raka głośni i gardła, gdzie przy ruchomych fałdach głosowych odsetek 5-letnich przeżyć określa się na poziomie około 90%.
pexels-tima-miroshnichenko-6010929

Wspieramy osoby chore na nowotwór przez finansowanie leczenia. W celu uzyskania informacji, na temat
pomocy, napisz do nas lub zadzwoń!

W celu uzyskania informacji na temat pomocy,

napisz do nas lub zadzwoń!

 mjarecka@zrakiem.pl

 535-966-585

Scroll to Top
Przewiń do góry