Nowotwór jajnika

Potrzebujesz pomocy? Załóż subkonto, na którym będziesz gromadzić środki na leczenie onkologiczne.

pexels-thirdman-7659541

Rak jajnika – objawy

Pojawienie się zdecydowanie bardziej charakterystycznych objawów raka jajnika wiąże się zazwyczaj z rozwojem choroby i rozrostem guza. Objawy raka jajnika są zwykle niejednoznaczne i przez długi okres nowotwór funkcjonuje w organizmie w sposób utajony. Wybranymi objawami raka jajnika są zaparcia, wzdęcia, uczucia pełności w brzuchu, bóle w podbrzuszu. Wczesne symptomy, które podają pacjentki z nowotworem jajnika to ból miednicy oraz brzucha, zwiększony obwód brzucha, szybkie uczucie pełności w trakcie jedzenia, a także zmiana częstotliwości oddawania moczu.

Przyczyny raka jajnika

Rak jajnika występuje u kobiet w każdym wieku, jednakże po przekroczeniu 75. roku życia pojawia się zdecydowanie rzadziej. Nowotwór jajnika zwykle występuje u kobiet między 40. a 70. rokiem życia, a chorują na niego zwłaszcza te w wieku 50–60 lat. Duże ryzyko zmian nowotworowych nabłonka jajnika pojawia się u kobiet z właściwym oraz nieprzerywanym jajeczkowaniem. Jedną z przyczyn nowotworu jajnika jest także bezdzietność. Ryzyko zachorowalności jest większe u kobiet, które nie rodziły, a także tych, zachodzących rzadko w ciążę. Kolejną przyczyną raka jajnika jest leczenie niepłodności środkami farmakologicznymi, regulującymi owulację. W zachorowaniu na nowotwór jajnika rolę odgrywa także dana grupa krwi. Kobiety z grupą krwi A chorują zdecydowanie częściej na nowotwory złośliwe jajnika, w odróżnieniu od kobiet z grupą 0. Istotną rolę odgrywa także dieta. Duża zwartość mleka, masła, jaj, tłuszczów roślinnych oraz zwierzęcych w diecie przyczynia się do zwiększenia ryzyka zachorowania na raka jajnika. Jedzenie warzyw, ryb, ciemnego pieczywa skutecznie obniża to ryzyko.

Leczenie raka jajnika

Guzy, mające charakter czynnościowy, nie wymagają leczenia operacyjnego raka jajnika. Wyjątek następuje w przypadku pojawienia się poważnych powikłań w postaci skrętu guza, pęknięcia, krwawienia lub uwięźnięcia. Wtedy zabieg chirurgiczny jest konieczny. Operacja w kwestii nowotworów łagodnych opiera się na wycięciu zmiany, pozostawiając zdrową część jajnika, bądź na usunięciu przydatków, gdzie znajdują się guzy. Jeśli oprócz tego istnieją jeszcze dodatkowe wskazania, np. mięśniaki macicy – wykonuje się jednocześnie jej usunięcie. W leczeniu jajnika o łagodnym przebiegu zalecana jest laparoskopia. W kwestii złośliwych nowotworów jajnika konieczne jest całkowite usunięcie całego narządu rodnego wraz z węzłami chłonnymi, wyrostkiem robaczkowym oraz ogniskami przerzutowymi.

Rokowania raka jajnika

Rokowania raka jajnika są zależne od wielu różnych czynników – zwłaszcza od stadium zaawansowania choroby. Blisko 70% chorych zaczyna leczenie nowotworu jajnika w III lub IV stadium zaawansowania klinicznego. Rozpoznanie guza jajnika w odpowiednim czasie ma zwykle charakter przypadkowy. Zbyt późna diagnoza ma związek z koniecznością wprowadzenia inwazyjnego leczenia onkologicznego i wątpliwego rokowania. Mimo ciągłego usprawniania technik operacyjnych i wdrażania innowacyjnych metod leczenia nowotworu jajnika, odsetek 5-letnich przeżyć na świecie w ostatnich latach nie zmienił się znacząco i sięga 50%. Rokowania raka jajnika są zależne od konkretnego stopnia zaawansowania choroby, rodzaju histologicznego guza, wieku pacjentki, a także zakresu wykonanego leczenia operacyjnego oraz terapii następowej. Rokowania raka jajnika ulegają pogorszeniu wraz ze stopniem zaawansowania raka. Zgodnie ze statystykami epidemiologicznymi, przeżycia 5-letnie pacjentek, chorujących na nowotwór jajnika wynoszą: I stopień: 93%, II stopień – 70%, III stopień – 37%, IV stopień – 25%.
pexels-liza-summer-6382485

Wspieramy osoby chore na nowotwór przez finansowanie leczenia. W celu uzyskania informacji, na temat
pomocy, napisz do nas lub zadzwoń!

W celu uzyskania informacji na temat pomocy,

napisz do nas lub zadzwoń!

 mjarecka@zrakiem.pl

 535-966-585

Scroll to Top
Przewiń do góry