Nowotwór kości

Potrzebujesz pomocy? Załóż subkonto, na którym będziesz gromadzić środki na leczenie onkologiczne.

image_2021_07_22T10_08_18_382Z

Rak kości – objawy

Pierwszym objawem raka kości jest zazwyczaj silny ból. Może być miejscowy, promieniujący, bądź wszechogarniający. Charakter symptomów nowotworu kości ma związek z lokalizacją, w której rozwija się rozwija lub jego przerzuty. Wpływ na rozpoznanie przerzutów raka do kości odgrywa wywiad lekarski, a także badanie przedmiotowe. Uwaga powinna skupić się na ruchach, wykonywanych przez chorego np. jego pozycji ciała, ewentualnym utykaniu). W wielu przypadkach u pacjentów z nowotworem kości pojawia się tzw. szok bólowy. Chorzy są wtedy wyłącznie skupieni na odczuwanych dolegliwościach bólowych i związanym z nimi cierpieniu.

Przyczyny raka kości

Przyczyny raka kości nie są związane z urazami mechanicznymi czy częstymi złamaniami, które miały miejsce w wieku młodzieńczym. Ryzyko zachorowania na nowotwór kości zwiększa się przez konkretne czynniki, takie jak:

  • wiek (od okresu młodzieńczy oraz po 50. roku życia),
  • wysoki wzrost,
  • płeć – zwłaszcza męska,
  • przebyta radioterapia,
  • współistniejące nowotwory tkanek chrzęstnej i kostnej,
  • zespół Blooma,
  • zespół Wernera,
  • zespół Li-Fraumeniego,
  • retinoblastoma obecna u członków najbliższej rodziny.

Leczenie raka kości

Leczenie chorych na raka kości polega na postępowaniu skojarzonym i wielodyscyplinarnym. W obu przypadkach należy rozważyć leczenie przyczynowe, którego celem jest zmniejszenie lub wyeliminowanie przerzutów w układzie kostnym. Leczenie przyczynowe nowotworu kości polega na chemoterapii, hormonoterapii, albo terapii molekularnej. Ponadto stosuje się leczenie farmakologiczne bólu. Pojawienie się przerzutów nowotworu kości, jest podstawą do zastosowania radioterapii, ukierunkowanej na określoną okolicę układu kostnego, objętej zmianami rakowymi. Napromienianie to metoda leczenia miejscowego, której celem jest zmniejszenie masy guza, a także działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. U pacjentów, mających wielorakie i bolesne zmiany przerzutowe w kościach, zaleca się terapię radioizotopową.

Rokowania raka kości

W przypadku raka kości, który jest spowodowany przerzutami nowotworu innego typu, rokowania nie są pomyślne, gdyż choroba osiągnęła zaawansowane stadium. Natomiast w odniesieniu do pierwotnego raka kości, ponad 60 proc. chorych przeżywa pięć lat od otrzymania diagnozy. Istnieje wiele przypadków, w których pacjentom udaje się odzyskać zdrowie i pełną remisję.
image_2021_07_22T09_43_44_626Z (1)

Wspieramy osoby chore na nowotwór przez finansowanie leczenia. W celu uzyskania informacji, na temat
pomocy, napisz do nas lub zadzwoń!

W celu uzyskania informacji na temat pomocy,

napisz do nas lub zadzwoń!

 mjarecka@zrakiem.pl

 535-966-585

Scroll to Top
Przewiń do góry