Nowotwór kręgosłupa

Potrzebujesz pomocy? Załóż subkonto, na którym będziesz gromadzić środki na leczenie onkologiczne.

pexels-joão-jesus-879181

Przyczyny raka kręgosłupa

Rak kręgosłupa najczęściej występuje w postaci guzów przerzutowych. Komórki rakowe przemieszczając się wraz z krwią, docierają do kośćca, osiadają tam i namnażają się. U osób starszych ból kręgosłupa jest zwykle spowodowany zwyrodnieniami. Stanowią one wysoce prawdopodobną podstawę wystąpienia dolegliwości, jednak odczuwane symptomy mogą być przyczyną raka kręgosłupa, gdyż ból jest kluczowym objawem choroby nowotworowej. Niedogodności pojawiają się na skutek zmian patologicznych w obszarze kręgów – złamań czy ucisku na korzenie nerwów, albo rdzeń kręgowy. Pozostałymi objawami mogą być neuralgie oraz problemy z czuciem, a także bóle opasujące.

Objawy raka kręgosłupa

Objawy raka odcinka szyjnego kręgosłupa mogą dotyczyć wielu obszarów. Typowe dolegliwości, związane z rozwojem nowotworu kręgosłupa na tym odcinku, zwykle objawiają się bólem klatki piersiowej. Często są mylone z chorobą niedokrwienną serca. Pozostałe objawy raka kręgosłupa obejmują osłabienie siły mięśniowej kończyn górnych, a także zawroty i bóle głowy. Do symptomów choroby nowotworowej kręgosłupa można ponadto zaliczyć utratę masy ciała, bóle nocne oraz całkowite wyniszczenie organizmu (kacheksia).

Leczenie raka kręgosłupa

W leczeniu raka kręgosłupa o charakterze przerzutowym, stosuje się zabiegi operacyjne, w przypadkach, gdy pojedyncze ognisko jest właściwie zlokalizowane i zdiagnozowane u chorego, który po odbyciu leczenia guza pierwotnego zyskuje szansę na całkowite wyleczenie. Jeśli mamy do czynienia z nowotworem kręgosłupa, który reaguje na chemio- lub radioterapię, w dostosowaniu leczenia pod uwagę bierze się ogniska na jego obszarze. Leczenie uzupełniające nowotworu kręgosłupa ma charakter objawowy. Stosuje się je, by zmniejszyć intensywność lub całkowicie wyeliminować ból.

Rokowania raka kręgosłupa

Rokowania nowotworów pierwotnych kręgosłupa nie są pomyślne. Przebieg choroby jest związany z typem nowotworu, jego reakcją na chemio- i radioterapię, stopniem zaawansowaniem zmian. Stąd wybór skutecznych metod leczenia i rokowania raka kręgosłupa są zawsze ustalane indywidualne. Kluczowym, niezmiennym faktem jest to, iż odpowiednio wczesne zdiagnozowanie nowotworu, właściwe leczenie i kompleksowa obserwacja, w celu wyeliminowania ryzyka wystąpienia nawrotu choroby, przyczyniają się do przedłużenia życia i większych szans na całkowite wyleczenie.
pexels-eriks-abzinovs-3145240

Wspieramy osoby chore na nowotwór przez finansowanie leczenia. W celu uzyskania informacji, na temat
pomocy, napisz do nas lub zadzwoń!

W celu uzyskania informacji na temat pomocy,

napisz do nas lub zadzwoń!

 mjarecka@zrakiem.pl

 535-966-585

Scroll to Top
Przewiń do góry