Nowotwór migdałka
Potrzebujesz pomocy? Załóż subkonto, na którym będziesz gromadzić środki na leczenie onkologiczne.
Przyczyny raka migdałka
Obecnie nie są znane przyczyny raka migdałka, które można byłoby uznać za odpowiedzialne w procesie powstawania zmian nowotworowych. Wyróżniono jedynie pewne czynniki ryzyka, wpływające na zwiększenie tendencji zachorowania na ten typ raka. Znalazło się wśród nich nadużywanie alkoholu, palenie papierosów, a także wpływ wirusa brodawczaka ludzkiego. Rak migdałka najczęściej dotyka kobiet — a w szczególności najbardziej narażone są te, które przekroczyły 50 rok życia.
Objawy raka migdałka
Objawy raka migdałka mogą wystąpić po kilku tygodniach lub miesiącach od zachorowania. Do kluczowych i najczęściej pojawiających się symptomów zalicza się nieprzyjemne drapanie i pieczenie, a także uczucie posiadania ciała obcego w gardle. Pacjenci, chorujący na raka migdałka bardzo często doświadczają trudności w połykaniu, ich migdałek jest powiększony, może pojawić się widoczny guz na szyi, a węzły chłonne stają się znacząco powiększone. Asymetria migdałków czy krwawienie powinno skłonić do odbycia konsultacji specjalistycznej. Należy zbadać przyczyny zmian, gdyż nie każda asymetria migdałków jest spowodowana chorobą. Z konsultacji specjalisty powinny skorzystać zwłaszcza osoby, u których migdałek prawidłowej wielkości uległ znaczącemu nagłemu powiększeniu. Osoby, które cierpią na trudności w przełykaniu lub doświadczają bólu podczas spożywania posiłków— powinny udać się lekarza, gdyż wymienione objawy są zaliczane do pojawiających się najczęściej w kontekście rozpatrywania raka migdałka.
Leczenie raka migdałka
Za podstawową formę leczenia raka migdałka uznaje się tonsilektomię, a więc usunięcie migdałków podniebnych. W niektórych przypadkach usuwa się także luki podniebne lub nasadę języka. U pacjentów z przerzutami do węzłów chłonnych, często usuwa się układ chłonnego szyi. W kwestii raka migdałków, wyłącznie leczenie operacyjne daje szanse na powrót do zdrowia i osiągnięcie optymalnych efektów. W przypadku pacjentów, decydujących się na skorzystanie z chemioterapii lub radioterapii, istnieje zdecydowanie mniejsze prawdopodobieństwo całkowitego wyleczenia się.
Rokowania raka migdałka
Niestety rak migdałka charakteryzuje się skłonnościami do bardzo szybkiego przenoszenia na obszarze całego organizmu i naciekania sąsiadujących tkanek. Jeśli symptomy nie dotyczą już wyłącznie okolic migdałka — rokowania danego pacjenta mimowolnie spadają. Rak migdałka najczęściej skutkuje zmianami w łukach podniebnych, nasadzie języka lub w podniebieniu miękkim.
Wspieramy osoby chore na nowotwór przez finansowanie leczenia. W celu uzyskania informacji, na temat
pomocy, napisz do nas lub zadzwoń!
W celu uzyskania informacji na temat pomocy,
napisz do nas lub zadzwoń!