Nowotwór Nerek

Potrzebujesz pomocy? Załóż subkonto, na którym będziesz gromadzić środki na leczenie onkologiczne.

pexels-kindel-media-7298427

Przyczyny raka nerek

Doi tej pory nie udało się w pełni zdefiniować przyczyn raka nerki. Większość przypadków nowotworu nerki ma charakter sporadyczny, a blisko 4% stanowią guzy związane z występowaniem rodzinnym. W takich sytuacjach, przyczyną nowotworu nerki mogą być uwarunkowania genetyczne, wchodzące w skład zespołu VHL (von Hippla-Lindaua). Do czynników, które zwiększają ryzyko zachorowania na raka nerki zalicza się: palenie tytoniu, otyłość, małą aktywność fizyczną, nadciśnienie tętnicze, długotrwałe przyjmowanie leków przeciwbólowych lub narażenie na wybrane czynniki chemiczne (metale ciężkie, garbniki, azbest).

Objawy raka nerek

U blisko 25-40% chorych rak nerki wykrywany jest na etapie bezobjawowym, zwykle na bazie przypadkowo wykonanego badania. Około 30% chorych ma już przerzuty w chwili diagnozy. Pośród objawów raka nerki, w przypadku których dochodzi do rozpoznania choroby, wymienia się: ogólne osłabienie, utrata masy ciała, stany podgorączkowe, nocne poty, uporczywy kaszel, częste infekcje dróg moczowych lub nawracające infekcje wirusowe, powiązane z osłabieniem układu odpornościowego.

Leczenie raka nerek

Guz nerki powinien być leczony operacyjnie. W przypadku, gdy nie jest to możliwe, stosuje się biopsję cienkoigłową lub biopsję zmiany przerzutowej, by uzyskać rozpoznanie histopatologiczne – kluczowe w podjęciu decyzji o dalszym leczeniu systemowym. W kwestii leczenia raka nerki w zaawansowanym stadium, poprawę może przynieść zastosowanie nowych leków, które należą do tzw. terapii celowanej molekularnie, a także immunoterapii nowotworów.

Rokowania raka nerek

Po usunięciu guza nerki, zaleca się zastosowanie chemioterapii lub radioterapii (zwłaszcza, gdy guz miał podłoże nowotworowe). Aktualnie, wykorzystuje się innowacyjne preparaty biologiczne, jednakże ich koszt jest bardzo wysoki. Rokowania raka nerki są zależne od tego, w jakim momencie został wykryty. U blisko 20-50% pacjentów, którym usunięto nerkę, w ciągu trzech lat, następuje nawrót choroby (miejscowej bądź uogólnionej).
pexels-karolina-grabowska-4047148

Wspieramy osoby chore na nowotwór przez finansowanie leczenia. W celu uzyskania informacji, na temat
pomocy, napisz do nas lub zadzwoń!

W celu uzyskania informacji na temat pomocy,

napisz do nas lub zadzwoń!

 mjarecka@zrakiem.pl

 535-966-585

Scroll to Top
Przewiń do góry