Nowotwór odbytu

Potrzebujesz pomocy? Załóż subkonto, na którym będziesz gromadzić środki na leczenie onkologiczne.

image_2021_07_22T10_42_16_324Z

Objawy raka odbytu

Rozwój raka odbytu rozpoczyna się najczęściej od powstania guza naciekającego miejscowo. Następnie drogą naczyń chłonnych obejmuje zasięgiem węzły chłonne okołoodbytnicze oraz pachwinowe. Przerzuty odległe raka odbytu są zlokalizowane w większości przypadków w wątrobie i płucach. Powszechnie występującym objawem nowotworu odbytu jest krwawienie z odbytu. Do pozostałych objawów można zaliczyć: swędzenie odbytu, ból podczas wypróżniania, bolesne parcie, poczucie ciała obcego w odbycie, nietrzymanie gazów, obecność guza wyczuwalnego palcem, a także powiększenie węzłów chłonnych pachwinowych. Innym objawem nowotworu odbytu jest także śluzowa wydzielina obecna w stolcu. Pojawienie się wskazanych symptomów powinno zostać skonsultowane z lekarzem, by poznać przyczyny odczuwanych dolegliwości i ewentualnie wykluczyć obecność choroby nowotworowej

Przyczyny raka odbytu i czynniki ryzyka

Nie da się w pełni określić przyczyn raka odbytu, można jedynie zdefiniować czynniki ryzyka. Pośród nich znaczącą rolę odgrywają uwarunkowania genetyczne. Ponadto u znacznej liczby osób chorujących na raka odbytu, wskazano zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego, czyli HPV (Human Papillomavirus), zwłaszcza typu 16 i 18. Do wymienionego zakażenia może dojść za pośrednictwem drogi płciowej. Innymi czynnikami ryzyka, wpływającymi na rozwój nowotworu odbytu są przetoki oraz szczeliny odbytu, jak również kłykciny kończyste.

Leczenie raka odbytu

Kluczowym sposobem leczenia raka odbytu jest radykalna chemioradioterapia. Zastosowanie chemioradioterapii podczas leczeniu nowotworu odbytu daje szansę całkowitej regresji guza u ponad 80% pacjentów. Do niedawna operacja chirurgiczna była często stosowaną metodą terapii w tej chorobie. Zabieg amputacji odbytnicy łączył się z wyłonieniem sztucznego odbytu. Obecnie leczenie chirurgiczne, polegające na wycięciu raka odbytu na skutek resekcji brzuszno-kroczowej, stosuje się w przypadku pacjentów mających nawrót choroby lub gdy nie można uzyskać regresji za pośrednictwem chemioradioterapii. Kluczową rolę w leczeniu raka odbytu ma także brachyterapia.

Rokowania raka odbytu

W kwestii rokowań raka odbytu, dzięki odpowiednio przeprowadzonemu leczeniu, można osiągnąć odsetek 5-letnich przeżyć chorych na ten rodzaj nowotworu. Szacuje się go na poziomie 60-82%, gdy nie występują przerzuty na węzły chłonne. Natomiast w przypadku zdiagnozowania przerzutów, to rokowania nowotworu odbytu oscylują w granicach 40-50%.
image_2021_07_22T10_44_15_836Z

Wspieramy osoby chore na nowotwór przez finansowanie leczenia. W celu uzyskania informacji, na temat
pomocy, napisz do nas lub zadzwoń!

W celu uzyskania informacji na temat pomocy,

napisz do nas lub zadzwoń!

 mjarecka@zrakiem.pl

 535-966-585

Scroll to Top
Przewiń do góry