Nowotwór piersi

Potrzebujesz pomocy? Załóż subkonto, na którym będziesz gromadzić środki na leczenie onkologiczne.

Rak piersi to nowotwór złośliwy, na który odnotowuje się największą liczbę zachorowań u kobiet w Polsce. Powstaje z komórek gruczołu piersiowego, kształtuje się miejscowo w piersi, a następnie daje przerzuty do węzłów chłonnych oraz narządów wewnętrznych (np. płuc, czy wątroby). Badania wskazują, że aż 25% ogólnej liczby zachorowań na nowotwory u kobiet przypada temu typowi raka. Między 50 a 69 rokiem życia odnotowuje się szczyt zachorowań na ten rodzaj raka. Wczesna diagnoza raka piersi zapewnia szansę na całkowite wyleczenie.

pexels-cottonbro-5702095

Przyczyny raka piersi i czynniki ryzyka

Jeśli chodzi o raka piersi nie da się określić konkretnych przyczyn odpowiedzialnych za jego powstawanie. Można jednak zdefiniować czynniki ryzyka, wpływające na zwiększenie prawdopodobieństwa zachorowania na nowotwór piersi. Są nimi:

  • aspekty genetyczne (np. mutacje BRCA1 i BRCA2) 
  • wczesne wystąpienie miesiączki, 
  • późna menopauza, 
  • wiek – zwłaszcza po 50 roku życia, 
  • poród pierwszego dziecka w późnym wieku, 
  • płeć – głównie kobiety  
  •  niewłaściwy styl życia  

Objawy raka piersi

Rak piersi we wczesnym stadium przebiega bez żadnych symptomów. Jednym z pierwszych objawów raka piersi jest wykrycie guza podczas badania palpacyjnego. Na skórze piersi mogą pojawić się zmiany takie jak zaczerwienienie, poszerzenie żył lub wciągnięcie skóry, albo brodawki. W niektórych przypadkach kształt piersi ulega deformacji, a także pojawia się wyciek z sutka. Warto mieć na uwadze fakt, że nie każdy guz piersi świadczy o wystąpieniu nowotworu złośliwego piersi. U wielu kobiet występują łagodne zmiany, np. torbiele w piersiach czy włókniaki. Jednakże warto pamiętać, że każda niepokojąca i podejrzana zmiana wymaga natychmiastowej konsultacji onkologicznej lub ginekologicznej.

Leczenie raka piersi

Pierwszy etap leczenia raka piersi polega na dogłębnej diagnostyce, zmierzającej do oceny charakteru zmiany nowotworowej, a także poziomu jej zaawansowania. Dzięki temu możliwe jest stworzenie dokładnego planu terapii. Za zdefiniowanie sposobu leczenia odpowiedzialny jest zespół interdyscyplinarny, który dopasowuje plan terapii do adekwatnego przypadku. W przypadku raka przedinwazyjnego konieczne jest leczenie chirurgiczne, bądź leczenie oszczędzające piersi, wzbogacone o radioterapię lub ewentualna mastektomia. Podczas leczenia radykalnego wczesnego raka piersi stosuje się: chemioterapię, chirurgię, radioterapię, hormonoterapię, a także leczenie anty-HER2. Zdiagnozowanie raka piersi w IV stopniu zaawansowania prowadzi w większości przypadków do leczenia systemowego. Wybór odpowiedniej metody terapii jest związany z charakterystyką molekularną guza, wykazaną w biopsji gruboigłowej.

Rak piersi rokowania

Wczesna diagnoza raka piersi daje zdecydowanie duże szanse na jego całkowite wyleczenie. Odsetek 10-letnich przeżyć chorych na wczesnego raka piersi wynosi ponad 70%. To bardzo dużo w porównaniu do innych najczęściej występujących nowotworów. Tak jak w przypadku większości nowotworów, szanse na wyleczenie raka piersi związane są w głównej mierze z dwoma czynnikami: poziomem zaawansowania choroby, a także konkretnym typem nowotworu. Największe ryzyko reemisji pojawia się u pacjentek, u których rak piersi nie wykazuje ekspresji receptorów hormonalnych.
pexels-ivan-samkov-6436213

Wspieramy osoby chore na nowotwór przez finansowanie leczenia. W celu uzyskania informacji, na temat
pomocy, napisz do nas lub zadzwoń!

W celu uzyskania informacji na temat pomocy,

napisz do nas lub zadzwoń!

 mjarecka@zrakiem.pl

 535-966-585

Scroll to Top
Przewiń do góry