Nowotwór płuc

Potrzebujesz pomocy? Załóż subkonto, na którym będziesz gromadzić środki na leczenie onkologiczne.

Rak płuca najczęściej rozwija się bezobjawowo. Na nowotwór płuc chorują w głównej mierze mężczyźni, jednakże odnotowuje się stopniowy wzrost zachorowań wśród kobiet.

pexels-photo-4199730

Objawy raka płuc

  • długotrwały kaszel
  • duszność
  • świszczący oddech
  • chrypka
  • wydzielina z krwią podczas odkrztuszania
  • ból w klatce piersiowej i barkach
  • nieustanne zmęczenie
  • obrzęk twarzy oraz szyi.


Bywa tak, że rak płuc w zaawansowanym stadium nie daje jednoznacznych objawów, a dopiero przerzuty na inne organy skutkują wystąpieniem ewidentnych symptomów zachorowania. Pojawienie się jakichkolwiek z powyższych objawów należy skonsultować ze specjalistą w ramach diagnostyki onkologicznej raka płuc.

Przyczyny raka płuc

Kluczowym czynnikiem wpływającym na ryzyko wystąpienia i rozwój raka płuc jest palenie tytoniu. Ponadto narażenie na dym papierosowy (czyli tzw. bierne palenie) może wpływać na wzrost prawdopodobieństwa zachorowania na nowotwór płuc. Do pozostałych przyczyn zachorowalności na raka płuc można zaliczyć:

  • wiek
  • zanieczyszczone powietrze – smog, spaliny samochodowe, itp.
  • kontakt z azbestem, radonem.
  • uwarunkowania genetyczne – wzrasta ryzyko zachorowań u osób, w których rodzinach wcześniej pojawiły się wcześniej podobne przypadki

Profilaktyka i leczenie raka płuc

W profilaktyce raka płuc najważniejszym czynnikiem jest zaprzestanie palenia tytoniu. Także elektroniczne papierosy uznawane są za konieczne do wyeliminowania w kontekście działań profilaktycznych. Badania wskazują, że odpowiednie odżywianie, spożywanie zalecanej porcji warzyw i owoców, a ponadto regularna aktywność fizyczna, korzystnie wpływają na zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka płuc. Właściwa profilaktyka raka płuc, a także zmniejszenie kontaktu z czynnikami rakotwórczymi, pozytywnie oddziałują na pozostanie w zdrowym stanie fizycznym. W przypadku raka niedrobnokomórkowego płuca stosuje się leczenie radykalne lub paliatywne. Natomiast w sytuacji raka drobnokomórkowego, podstawową formą leczenia jest chemioterapia. W kwestii nowotworu złośliwego płuca powinno się wziąć pod uwagę leczenie w ośrodku dysponującym doświadczeniem, a także dostępem do kompleksowych metod terapii raka płuc.

Rokowania raka płuc

Szczegółowe metody leczenia raka płuca oraz rokowania ustala się na podstawie typu histologicznego guza, stadium zaawansowania oraz ogólnej sprawności pacjenta. Późne rozpoznanie choroby negatywnie wpływa na rokowania. Niestety, w przypadku zaawansowanej choroby, większość pacjentów z rakiem płuca nie kwalifikuje się do zabiegu operacyjnego. Wykrycie guza na wczesnym etapie zaawansowania daje nadzieję na wykonanie możliwie doszczętnego zabiegu chirurgicznego i usunięcie raka płuca zanim choroba rozprzestrzeni się na inne narządy. Jak podkreślają eksperci – oprócz profilaktyki raka płuca – kluczowe znaczenie odgrywa szybka diagnostyka i możliwe wczesne wykrycie choroby. Pomimo dynamicznego rozwoju onkologii i wprowadzania nowych metod leczenia (immunoterapia, leczenie celowane), rak płuca to choroba w której rokowania pozostają najczęściej niepomyślne.
image_2021_07_22T09_41_15_542Z

Wspieramy osoby chore na nowotwór przez finansowanie leczenia. W celu uzyskania informacji, na temat
pomocy, napisz do nas lub zadzwoń!

W celu uzyskania informacji na temat pomocy,

napisz do nas lub zadzwoń!

 mjarecka@zrakiem.pl

 535-966-585

Scroll to Top
Przewiń do góry