rak serca
Potrzebujesz pomocy? Załóż subkonto, na którym będziesz gromadzić środki na leczenie onkologiczne.
Objawy raka serca
Niezłośliwy rak serca rozwija się powoli, dlatego przez wiele lat może nie dawać żadnych objawów. W momencie, gdy guz powoduje zaburzenia przepływu krwi, mogą wystąpić poniższe objawy nowotworu serca:
- duszności, napadowa duszność nocna,
- mała tolerancja wysiłku,
- omdlenia,
- przestoje w krążeniu płucnym,
- obrzęki,
- osłabienie organizmu,
- utrata masy ciała,
- zmiany skórne,
- gorączka,
- bóle stawów,
- niedokrwistość.
Złośliwy rak serca daje niespecyficzne objawy, do których zalicza się:
- duszności,
- bóle zamostkowe,
- bóle opłucnowe,
- kołatania serca,
- omdlenia,
- gorączkę,
- osłabienie,
- brak apetytu,
- spadek masy ciała.
Przyczyny raka serca
Przyczyny zachorowalności na raka serca są związane z jego pochodzeniem. Nowotwór serca może być pierwotny lub wtórny. Nowotwory pierwotne kształtują się bezpośrednio w sercu i są spowodowane mutacjami komórek, natomiast przyczynami raka wtórnego są przerzuty pochodzące z innych narządów.
Leczenie raka serca
Metodę leczenia nowotworu serca dopasowuje się na bazie analizy charakteru nowotworu i stopnia jego zaawansowania. W sytuacji wystąpienia łagodnego przebiegu raka serca, najczęściej stosuje się chirurgiczną resekcję guza. Zdecydowaną większość nowotworów niezłośliwych da się całkowicie usunąć, jednak w dużym zakresie resekcji, może wystąpić konieczność naprawy zastawki bądź wszczepienia stymulatora serca.
W złośliwej odmianie nowotworu serca, wybór metody leczenia jest zależny od typu histologicznego guza, jego wielkości oraz lokalizacji, stopnia naciekania innych struktur, a także natężenia objawów. Jeśli guz ogranicza się do serca, pod uwagę bierze się kardiochirurgiczne usunięcie zmiany. Jednakże często zdarza się, że resekcja jest niecałkowita.
Gdy guz okaże się nieresekcyjny, w przypadku odległych przerzutów, wdraża się leczenie systemowe. Gdy usunięcie guza w obszarze zdrowych tkanek jest niewykonalne, stosuje się autotransplantację. Zabieg opiera się na wycięciu serca, wyeliminowaniu zmiany poza ciałem pacjenta, a kolejno reimplantacji. Jako terapię uzupełniającą raka serca można zastosować chemioterapię i radioterapię.
Rokowania raka serca
W przypadku raka serca rokowania są zależne w głównej mierze od rodzaju nowotworu. Przeważające szanse na przeżycie mają pacjenci ze zdiagnozowanym łagodnym przebiegiem choroby. Niestety nawet po wykonaniu operacji, pozostaje ryzyko nawrotu nowotworu – blisko 3%. Niepomyślne rokowania dotyczą złośliwej odmiany raka i występujących przerzutów – czas przeżycia od chwili diagnozy zwykle nie przekracza roku.
Wspieramy osoby chore na nowotwór przez finansowanie leczenia. W celu uzyskania informacji, na temat
pomocy, napisz do nas lub zadzwoń!
W celu uzyskania informacji na temat pomocy,
napisz do nas lub zadzwoń!