Nowotwór ślinianki

Potrzebujesz pomocy? Załóż subkonto, na którym będziesz gromadzić środki na leczenie onkologiczne.

image_2021_07_22T10_38_03_201Z

Rak ślinianki – objawy

Najbardziej charakterystycznym objawem raka ślinianki jest wystąpienie guza. Może on przyczyniać się do uwypuklenia skóry okolicy przedusznej lub podżuchwowej, a także błony śluzowej w okolicy jamy ustnej. W łagodnym przebiegu nowotworu ślinianki skóra lub błona śluzowa nad guzem jest ruchoma względem guza i nie ulega zmianom patologicznym. Osoby będące w zaawansowanym stadium choroby mogą doświadczyć naciekania skóry lub błony śluzowej, a także owrzodzeń. Na etapie rozwoju raka ślinianki może wystąpić naciekanie mięśni, kości i nerwów, co jest spowodowane unieruchomieniem guza. Na tej podstawie można ustalić złośliwą odmianę raka. Nowotwory gruczołów ślinowych rozwijają się w powolnym tempie, od kilku miesięcy do kilku lat. Dynamiczne rozwijające się guzy ślinianek mają podłoże zapalne i wiążą się z bolesnością, zaczerwienieniem skóry i jej ociepleniem. Ból nowotworowy towarzyszy zwykle w zaawansowanej fazie raka ślinianki.

Przyczyny raka tarczycy

W przeważającej większości przypadków raka ślinianki przyczyny pozostają nieznane. Wiadomo, że ryzyko zachorowania na ten typ nowotworu rośnie razem z wiekiem Przypuszcza się, że za nowotwór ślinianki może być odpowiedzialny wirus Epsteina Barra (EBV). Ponadto czynnikiem ryzyka jest radioterapia głowy lub szyi, a także kontakt z niektórymi związkami chemicznymi w zakładach pracy. Ponadto naukowcy podają następujące czynniki ryzyka zachorowalności na nowotwór ślinianki: 

  • palenie papierosów,  
  • nadużywanie alkoholu, 
  • niedożywienie (niedobory witamin A i C oraz żelaza), 
  • uwarunkowania genetyczne. 

Leczenie raka tarczycy

Nowotwory ślinianek leczy się przeważnie chirurgicznie – guz usuwa się łącznie z marginesem tkanki gruczołowej. Kiedy przypadek nie kwalifikuje się do operacji lub wymagane jest leczenie uzupełniające, stosuje się radioterapię. Niestety rak ślinianek wykazuje oporność na ten typ leczenia.  Najwyższą skuteczność odnotowuje się dzięki radioterapii neutronowej, wykorzystując jony węgla. W głównej mierze stosuje się jednak naświetlanie promieniowaniem fotonowym (klasyczną radioterapię). 

Rokowania raka tarczycy

Rokowania raka ślinianki są zależne od stopnia złośliwości oraz typu histologicznego nowotworu. Zdecydowanie mniej pomyślne rokowania daje rak gruczołowo-torbielowaty, który wykazuje tendencję do naciekania. W przypadku, gdy naciekanie wystąpi poza torebkę gruczołu, jego całkowitego usunięcie staje się praktycznie niemożliwe, a co za tym idzie, konieczne jest wprowadzenie leczenia uzupełniającego. 
image_2021_07_22T10_38_20_423Z

Wspieramy osoby chore na nowotwór przez finansowanie leczenia. W celu uzyskania informacji, na temat
pomocy, napisz do nas lub zadzwoń!

W celu uzyskania informacji na temat pomocy,

napisz do nas lub zadzwoń!

 mjarecka@zrakiem.pl

 535-966-585

Scroll to Top
Przewiń do góry