Nowotwór szyi

Potrzebujesz pomocy? Załóż subkonto, na którym będziesz gromadzić środki na leczenie onkologiczne.

Objawy raka szyi

Rak szyi zwykle daje mało charakterystyczne symptomy, które mogą być mylone z odmiennymi,  niegroźnymi infekcjami czy dolegliwościami. Pierwsze objawy nowotworu szyi często sugerują przeziębienie, alergię czy refluks żołądkowy, poprzez co bywają bagatelizowane. Niezwłocznie należy zgłosić się na konsultację do specjalisty, gdy zauważymy jeden z wymienionych objawów, utrzymujący się przez okres około 3 tygodni: 

  • ból języka, 
  • owrzodzenie jamy ustnej, 
  • czerwone lub białe plamy w jamie ustnej, 
  • ból gardła, 
  • chrypka, 
  • ból lub problemy z połykaniem, 
  • guzek w szyi, 
  • zatkany z jednej strony nos, 
  • krwawienie z nosa. 

Przyczyny raka szyi

Wśród najważniejszych przyczyn raka szyi wyróżnia się palenie papierosów, a także nadmierne spożywanie alkoholu. Aktualnie zauważa się tendencje do zmiany profilu pacjentów chorujących na ten typ nowotworu – do niedawna zapadali na niego głównie mężczyźni w podeszłym wieku, jednakże obecnie chorują także osoby w średnim wieku i młodsze, które nie palą i nie nadużywają alkoholu. W tych przypadkach rak szyi rozwija się w wyniku zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego HPV, przenoszonego m.in. drogą płciową.
image_2021_07_22T10_28_53_981Z
pexels-kiran-adithya-g-k-2971756

Leczenie raka szyi

Po zdiagnozowaniu raka szyi, specjalista dobiera właściwą formę leczenia. Zależnie od typu oraz stopnia rozwoju guza, można wprowadzić leczenie chirurgiczne, chemioterapię lub radioterapię. W kwestii nowotworów szyi stosuje się także immunoterapię, której celem jest pobudzenie układu odpornościowego do walki z rakiem. Istotne jest jak najwcześniejsze wykrycie choroby. Wtedy wdrożone formy leczenia dają szanse osiągnięcia optymalnych i skutecznych efektów.

Rokowania raka szyi

Rokowania nowotworów szyi są uzależnione od stadium zaawansowania choroby. Im wcześniej zostaną wykryte, tym wzrastają szanse na przeżycie i szybszy powrót do zdrowia. Niestety rak szyi zwykle jest rozpoznawany w późnym stopniu zaawansowania, kiedy można zastosować jedynie leczenie paliatywne, łagodzące doświadczane dolegliwości i uśmierzające ból towarzyszący chorobie.

Wspieramy osoby chore na nowotwór przez finansowanie leczenia. W celu uzyskania informacji, na temat
pomocy, napisz do nas lub zadzwoń!

W celu uzyskania informacji na temat pomocy,

napisz do nas lub zadzwoń!

 mjarecka@zrakiem.pl

 535-966-585

Scroll to Top
Przewiń do góry