nowotwór ucha

Potrzebujesz pomocy? Załóż subkonto, na którym będziesz gromadzić środki na leczenie onkologiczne.

image_2021_07_22T11_00_16_465Z

Rak ucha – objawy

U pacjentów, chorujących na raka ucha mogą wystąpić różne symptomy, które są zależne od części ucha, w jakiej rozwija się zmiana nowotworowa. Do objawów nowotworów ucha można zaliczyć: 

  • krwawienia z ucha 
  • wydostawanie się wydzieliny z ucha 
  • szumy uszne 
  • Narastające bóle uszu (zwłaszcza nieustępujące po zastosowaniu leków przeciwbólowych) 
  • zaburzenia słuchu – niedosłuch  
  • zaburzenia równowagi 
  • porażenie nerwu twarzowego 
  • zmiany w okolicy małżowiny usznej (owrzodzenia czy grudkowate, twarde zmiany) 
  • zawroty głowy 
  • poczucie istnienia ciała obcego w okolicy ucha.

Przyczyny raka ucha

Przyczyny, odpowiedzialne za pojawianie się nowotworów ucha nie zostały dotychczas w pełni określone. Wzrost ryzyka zachorowalności na raka ucha może być związany z paleniem papierosów lub przewlekłymi, niedoleczonymi zakażeniami ucha. Obserwuje się podatność zachorowania na ten typ nowotworu u osób narażonych na wymienione czynniki. W kwestii zmian złośliwych, które rozwijają się w okolicy małżowiny usznej, np. rak podstawnokomórkowy, przyczyną zwiększającą jego rozwój może być częste narażenie ucha na działanie promieniowania ultrafioletowego. H2: Leczenie raka ucha
image_2021_07_22T10_51_42_870Z
pexels-leohoho-7667083

Leczenie raka ucha

Nowotwory ucha leczone są w głównej mierze chirurgicznie. U chorych na raka ucha stosuje się także radioterapię. Ta forma leczenia nowotworów ucha sprawdza się jako metoda uzupełniająca. W niektórych przypadkach radioterapia może poprzedzać przeprowadzenie operacji raka ucha. W zaawansowanym stadium choroby może wystąpić konieczność usunięcia małżowiny, a później jej rekonstrukcją. Chemioterapia zwykle nie stosuje się w leczeniu nowotworów ucha, gdyż tego typu zmiany nowotworowe nie są na nią wrażliwe i nie przynoszą efektu.

Rokowania raka ucha

Rokowania raka ucha po przeprowadzeniu całkowitego usunięcia zmian nowotworowych chemioradioterapią są stosunkowo korzystne, a odsetek wieloletnich przeżyć wynosi ponad 60%. W pozostałych przypadkach rokowania nie są pomyślne. Nowotwory złośliwe ucha środkowego dają ok. 40% przeżyć 5-letnich.

Wspieramy osoby chore na nowotwór przez finansowanie leczenia. W celu uzyskania informacji, na temat
pomocy, napisz do nas lub zadzwoń!

W celu uzyskania informacji na temat pomocy,

napisz do nas lub zadzwoń!

 mjarecka@zrakiem.pl

 535-966-585

Scroll to Top
Przewiń do góry