nowotwór żołądka

Potrzebujesz pomocy? Załóż subkonto, na którym będziesz gromadzić środki na leczenie onkologiczne.

image_2021_07_22T10_23_54_403Z

Objawy raka żołądka

W większości przypadków komórki rakowe rozwijają się w błonie śluzowej, która wyściela żołądek od wewnętrznej strony. Komórki nowotworowe raka żołądka mogą przenosić się na sąsiadujące narządy, np. przełyk lub trzustkę, jak również poprzez układ krwionośny lub limfatyczny dawać przerzuty do pozostałych narządów (wątroby, płuc czy kości). Do najczęstszych objawów raka żołądka zalicza się bóle w nadbrzuszu, ciągłe uczucie pełności, brak apetytu, spadek masy ciała, odbijanie, nudności, wymioty, problemy z połykaniem, a także smoliste stolce. Objawy te zwykle pozostają niezmienne przez klika miesięcy lub nawet lat, jednakże stopień ich uciążliwości może okresowo podlegać modyfikacjom. W przypadku gdy rak żołądka nie zostanie wykryty we wczesnym stadium, a odpowiednie leczenie nie zostanie podjęte, mogą pojawić się inne symptomy nowotworu żołądka. Wyczuwalny guz w nadbrzuszu, powiększone węzły chłonne, zwłaszcza umiejscowione nad obojczykiem po lewej stronie, wodobrzusze, wysięk w jamie opłucnej, jak i (w przypadku kobiet) przerzut do jajnika.

Przyczyny raka żołądka

Przyczynami wpływającymi na powiększenie ryzyka zachorowania na raka żołądka są:  

  • niewłaściwa dieta (nadmiar soli, konserwowe i wędzone produkty, brak świeżych owoców i warzyw), 
  • płeć (na raka żołądka częściej chorują mężczyźni), 
  • częściowa resekcja żołądka, 
  • polipy gruczolakowe, zmiany związane z uwypukleniem błony śluzowej żołądka  
  • zakażenie Helicobacter pylori  
  • palenie tytoniu, 
  • uwarunkowania genetyczne. 
image_2021_07_22T10_24_06_963Z
image_2021_07_22T10_23_22_953Z

Profilaktyka raka żołądka

Profilaktyka raka żołądka powinna skupiać się głównie na: 

  • zmianie nawyków żywieniowych, 
  • zaprzestaniu palenia, 
  • redukcji masy ciała (jeśli mamy do czynienia z nadwagą lub otyłością), 
  • zastosowanie antybiotykoterapii w celu usunięcie zakażenia Helicobacter pylori  

W związku z tym, że w Polsce nie wykonuje się badań przesiewowych w celu diagnozowania raka żołądka, zaleca się zastosowanie badania endoskopowego górnego odcinka przewodu pokarmowego, gdy mamy do czynienia z nawracającymi symptomami:  

  • bólami w nadbrzuszu, 
  • uczuciem pełności, 
  • odbijaniem, 
  • Nudnościami. 

Leczenie raka żołądka

Leczenie raka żołądka opiera się na całkowitym chirurgicznym wycięciu nowotworu. Stanowi to jedyną przynoszącą skuteczność metodę leczenia. Podczas zabiegu, oprócz usunięcia rakowo zmienionego żołądka bądź jego części, wycina się także jak największą liczbę sąsiadujących węzłów chłonnych. Ze względu na poziom zaawansowania i umiejscowienie guza pierwotnego, chirurgiczne leczenie raka żołądka opiera się na wykonaniu: gastrektomii subtotalnej (prawie całkowitej), która polega na wycięciu 3/4 żołądka. gastrektomii totalnej – operacja polega na kompleksowej resekcji żołądka

Rak żołądka rokowania

Rokowania raka żołądka, zależą od stopnia jego wykrycia – wczesnego i zaawansowanego stadium. Głębokość nacieku nowotworowego stanowi kluczowy czynnik prognostyczny. Gdy nowotwór żołądka zostanie zdiagnozowany na wczesnym etapie, rokowania są najkorzystniejsze. Natomiast szanse na całkowite wyleczenie w przypadku zaawansowanego raka żołądka zdecydowanie maleją w związku ze wzrostem głębokości nacieku oraz liczby węzłów chłonnych, które zostały zaatakowane przez komórki nowotworowe. Poziom zaawansowania procesu nowotworowego ma wpływ na leczenie operacyjne, które stanowi jedyną szansę na całkowite wyleczenie.
image_2021_07_22T10_19_15_139Z (1)

Wspieramy osoby chore na nowotwór przez finansowanie leczenia. W celu uzyskania informacji, na temat
pomocy, napisz do nas lub zadzwoń!

W celu uzyskania informacji na temat pomocy,

napisz do nas lub zadzwoń!

 mjarecka@zrakiem.pl

 535-966-585

Scroll to Top
Przewiń do góry