Nowotwór zrazikowy piersi
Potrzebujesz pomocy? Załóż subkonto, na którym będziesz gromadzić środki na leczenie onkologiczne.
Przyczyny raka zrazikowego piersi
Przyczyny raka zrazikowego piersi, które zwiększają ryzyko zachorowania na chorobę, są takie same, jak w przypadku pozostałych rodzajów tego nowotworu piersi. Pośród nich można wyróżnić:
- płeć żeńska – głównie u kobiet
- wiek – im wyższy, tym zwiększa się ryzyko zachorowalności
- czynniki hormonalne – tzw. hormonozależność
- czynniki genetyczne – predyspozycje genetyczne.
Objawy raka zrazikowego piersi
Rak zrazikowy piersi ma skłonność do naciekania podścieliska gruczołów piersiowych w formie wąskich pasm. Ten rodzaj nowotworu rzadko wykształca zwarte struktury. Z tego względu objawy raka zrazikowego piersi nie są specyficzne. W badaniu palpacyjnym piersi rzadko można wyczuć guzek. Bardziej charakterystyczne objawy nowotworu zrazikowego piersi to zmiana konsystencji, zgrubienie lub obrzęk w okolicy gruczołu piersiowego. Ponadto należy dokładnie przyjrzeć się skórze na piersiach, by znaleźć ewentualne zmiany w jej strukturze i barwie. Innym symptomem raka zrazikowego piersi jest wciągnięcie brodawki sutkowej, zmiana w jej kształcie lub wyciekanie niewłaściwej wydzieliny.
Leczenie raka zrazikowego piersi
W leczeniu raka zrazikowego piersi stosuje się metody typowe dla wszystkich rodzajów nowotworów złośliwych piersi. Odpowiedni sposób terapii jest dostosowywany indywidualnie. Kluczowy w leczeniu raka zrazikowego piersi jest zabieg chirurgiczny. W niektórych sytuacjach przed zabiegiem operacyjnym ponadto stosuje się wstępne zabiegi radioterapii, hormonoterapii, bądź chemioterapii. Zmierzają one do zmniejszenie masy guza, a także usunięcia mikroskopowych ognisk rozsiewu nowotworowego. W kwestii niewielkich zmian, wykonuje się takie zabiegi jak: lumpektomię (czyli usunięcie samego guza z marginesem zdrowych tkanek) lub kwadrantektomię (a więc usunięcie jednego z czterech kwadrantów piersi). Jeśli chodzi o bardziej zaawansowane stadia nowotworów, konieczny może okazać się zabieg mastektomii – usunięcie całej piersi.
Rokowania raka zrazikowego piersi
Rokowanie raka zrazikowego piersi ma związek ze stopniem zaawansowania choroby w chwili diagnozy. Nowotwór w większości przypadków odznacza się cechami ograniczonej agresywności, a także złośliwości histologicznej. Ten rodzaj raka stosunkowo często posiada dodatnie receptory estrogenowe, a poprzez to jest wrażliwy na hormonoterapię. Im wcześniej uda się rozpoznać raka zrazikowego piersi i wdrożyć odpowiednią terapię, tym większa szansa na całkowite wyleczenie i powrót do zdrowia.
Wspieramy osoby chore na nowotwór przez finansowanie leczenia. W celu uzyskania informacji, na temat
pomocy, napisz do nas lub zadzwoń!
W celu uzyskania informacji na temat pomocy,
napisz do nas lub zadzwoń!