Nowotwór zrazikowy piersi

Potrzebujesz pomocy? Załóż subkonto, na którym będziesz gromadzić środki na leczenie onkologiczne.

pexels-shvets-production-6984605

Przyczyny raka zrazikowego piersi

Przyczyny raka zrazikowego piersi, które zwiększają ryzyko zachorowania na chorobę, są takie same, jak w przypadku pozostałych rodzajów tego nowotworu piersi. Pośród nich można wyróżnić:

  • płeć żeńska – głównie u kobiet
  • wiek – im wyższy, tym zwiększa się ryzyko zachorowalności
  • czynniki hormonalne – tzw. hormonozależność
  • czynniki genetyczne – predyspozycje genetyczne.

Objawy raka zrazikowego piersi

Rak zrazikowy piersi ma skłonność do naciekania podścieliska gruczołów piersiowych w formie wąskich pasm. Ten rodzaj nowotworu rzadko wykształca zwarte struktury. Z tego względu objawy raka zrazikowego piersi nie są specyficzne. W badaniu palpacyjnym piersi rzadko można wyczuć guzek. Bardziej charakterystyczne objawy nowotworu zrazikowego piersi to zmiana konsystencji, zgrubienie lub obrzęk w okolicy gruczołu piersiowego. Ponadto należy dokładnie przyjrzeć się skórze na piersiach, by znaleźć ewentualne zmiany w jej strukturze i barwie. Innym symptomem raka zrazikowego piersi jest wciągnięcie brodawki sutkowej, zmiana w jej kształcie lub wyciekanie niewłaściwej wydzieliny.

Leczenie raka zrazikowego piersi

W leczeniu raka zrazikowego piersi stosuje się metody typowe dla wszystkich rodzajów nowotworów złośliwych piersi. Odpowiedni sposób terapii jest dostosowywany indywidualnie. Kluczowy w leczeniu raka zrazikowego piersi jest zabieg chirurgiczny. W niektórych sytuacjach przed zabiegiem operacyjnym ponadto stosuje się wstępne zabiegi radioterapii, hormonoterapii, bądź chemioterapii. Zmierzają one do zmniejszenie masy guza, a także usunięcia mikroskopowych ognisk rozsiewu nowotworowego. W kwestii niewielkich zmian, wykonuje się takie zabiegi jak: lumpektomię (czyli usunięcie samego guza z marginesem zdrowych tkanek) lub kwadrantektomię (a więc usunięcie jednego z czterech kwadrantów piersi). Jeśli chodzi o bardziej zaawansowane stadia nowotworów, konieczny może okazać się zabieg mastektomii – usunięcie całej piersi.

Rokowania raka zrazikowego piersi

Rokowanie raka zrazikowego piersi ma związek ze stopniem zaawansowania choroby w chwili diagnozy. Nowotwór w większości przypadków odznacza się cechami ograniczonej agresywności, a także złośliwości histologicznej. Ten rodzaj raka stosunkowo często posiada dodatnie receptory estrogenowe, a poprzez to jest wrażliwy na hormonoterapię. Im wcześniej uda się rozpoznać raka zrazikowego piersi i wdrożyć odpowiednią terapię, tym większa szansa na całkowite wyleczenie i powrót do zdrowia.
pexels-alexander-krivitskiy-1579524

Wspieramy osoby chore na nowotwór przez finansowanie leczenia. W celu uzyskania informacji, na temat
pomocy, napisz do nas lub zadzwoń!

W celu uzyskania informacji na temat pomocy,

napisz do nas lub zadzwoń!

 mjarecka@zrakiem.pl

 535-966-585

Scroll to Top
Przewiń do góry