Rak dróg żółciowych

Potrzebujesz pomocy? Załóż subkonto, na którym będziesz gromadzić środki na leczenie onkologiczne.

pexels-photo-2775849

Przyczyny raka dróg żółciowych

Główną przyczyną raka dróg żółciowych jest przewlekłe zapalenie dróg żółciowych. Wśród najważniejszych czynników etiologicznych, zwiększających ryzyko zachorowania na ten typ nowotworu, wymienia się: kamicę pęcherzyka żółciowego, przewlekłe zapalenie, polipy pęcherzyka żółciowego, otyłość, toksyczne czynniki egzogenne lub czynniki genetyczne.

Objawy raka dróg żółciowych

Rak dróg żółciowych zazwyczaj rozwija się bezobjawowo, a jego ewentualne symptomy są mało charakterystyczne. Najczęściej występującym objawem raka pęcherzyka żółciowego jest żółtaczka cholestatyczna, która często pojawia się wraz ze świądem skóry. Taki symptom świadczy o zaawansowanym stadium choroby. Nowotwór pęcherzyka żółciowego w wybranej fazie objawia się: silnym bólem w prawym nadbrzuszu, nudnościami i wymiotami, żółtaczką mechaniczną, utratą masy ciała, wyczuwalnym oporem w prawym podżebrzu, anemią, osłabieniem i brakiem apetytu, swędzeniem skóry, wodobrzuszem oraz dusznościami i bólami kostnymi.

Leczenie raka dróg żółciowych

Podstawową metodą leczenia raka dróg żółciowych jest chirurgia onkologiczna. Jest to zwykle zabieg resekcyjny o charakterze paliatywnym lub zespoleń omijających. W wybranych przypadkach np. w nieradykalnej mikroskopowo resekcji guza dróg żółciowych, stosuje się chemioradioterapię. U Pacjentów z uogólnieniem choroby, o dobrym stanie ogólnym, możliwe jest wdrożenie chemioterapii paliatywnej. Radioterapia nowotworu pęcherzyka żółciowego ma ograniczone zastosowanie. Leczenie napromienianiem to jedna z możliwości, gdy mamy do czynienia z rakiem miejscowo zaawansowanym lub pierwotnie nieresekcyjnym.

Rokowania raka dróg żółciowych

Rokowania raka dróg żółciowych niestety nie są pomyślne, zwłaszcza jeśli diagnoza choroby została ustalona w jego zaawansowanym stopniu. Wczesne wykrycie guza daje zdecydowanie większe szanse na wyleczenie, jednak istotną rolę odgrywa także jego umiejscowienie: rak wewnątrzwątrobowych przewodów żółciowych – czas przeżycia od chwili rozpoznania nie przekracza 30 miesięcy, a często nawet 12 miesięcy, rak zewnątrzwątrobowych przewodów żółciowych – pięcioletnie przeżycie od momentu diagnozy waha się między 20 a 30%. Rak przewodów żółciowych jest nowotworem złośliwym, który w początkowym stadium może rozwijać się bezobjawowo. Z tego względu często jest późno wykrywany, co znacznie utrudnia lub uniemożliwia zastosowanie skutecznych metod leczenia, a przez to pogarszają się rokowania. Mając to na uwadze, wszelkie niepokojące objawy, zwłaszcza utrzymujące się przez dłuższy czas, powinny być konsultowane ze specjalistą.
pexels-photo-4046945

Wspieramy osoby chore na nowotwór przez finansowanie leczenia. W celu uzyskania informacji, na temat
pomocy, napisz do nas lub zadzwoń!

W celu uzyskania informacji na temat pomocy,

napisz do nas lub zadzwoń!

 mjarecka@zrakiem.pl

 535-966-585

Scroll to Top
Przewiń do góry