Rak nadnercza

Potrzebujesz pomocy? Załóż subkonto, na którym będziesz gromadzić środki na leczenie onkologiczne.

pexels-ivan-samkov-6436245

Przyczyny raka nadnercza

Przyczyny raka nadnerczy nie są w pełni poznane. Na zachorowanie narażeni są zwłaszcza chorzy z: 

  • mutacją genu TP53 
  • zespołem Beckwitha-Wiedemanna 
  • zespołem Li Fraumeni 
  • zespołem Carneya. 

Ponadto, w grupie ryzyka znajdują się osoby chore na zespół MEN1, u których guz nadnerczy współistnieje z guzem przysadki oraz pierwotną nadczynnością przytarczyc. 

Objawy raka nadnercza

Objawy raka nadnerczy mają związek z rozmiarem guza, jego lokalizacją, a także czynnością hormonalną. W sytuacji, gdy nowotwór wydziela kortyzol i androgeny, to objawy choroby są podobne do tzw. zespołu Cushinga. Do symptomów zalicza się:  

  • osłabienie siły mięśniowej, 
  • Zmianę w rozkładzie tkanki tłuszczowej, 
  • Pojawienie się czerwonych rozstępów na brzuchu, biodrach, udach, które wynikają z uszkodzenia włókien budujących skórę, 
  • Zaokrąglenie rysów twarzy. 

Dodatkowo mogą wystąpić objawy raka nadnerczy w postaci wysokiego ciśnienia tętniczego krwi, nadmiernego owłosienia, powiększenia gruczołów piersiowych, spadku libido, a także poczucie chronicznego zmęczenia. 

Leczenie raka nadnercza

Leczenie raka nadnerczy opiera się na całkowitym wycięciu chirurgicznym wykonanym techniką otwartą. Zabieg operacyjny jest możliwy w I lub II stadium zaawansowania choroby. W kwestii nowotworów nadnerczy, które wydzielają kortyzol, istnieje konieczność zastosowania blokady stereoidogenezy. W III stopniu zaawansowania choroby, operację chirurgiczną bierze się pod uwagę jedynie, gdy jest możliwość usunięcia ponad 50% guza. Po zabiegu wdraża się systemowe leczenie uzupełniające mitomanem, dostosowane do czasu trwania i stadium zaawansowania choroby.  

Rokowania raka nadnercza

Rokowania raka nadnerczy niestety nie są pomyślne. W przypadku wczesnej diagnozy nowotworu, 5 letnia przeżywalność jest bliska ok. 50%. Natomiast, w kwestii zaawansowanych stadiów choroby, szanse na 5 letnią przeżywalność ocenia się w granicach 10%. Średni szacunkowy czas przeżycia pacjentów z rakiem nadnercza jest poziomie 28 miesięcy od chwili diagnozy.
pexels-rfstudio-3825586

Wspieramy osoby chore na nowotwór przez finansowanie leczenia. W celu uzyskania informacji, na temat
pomocy, napisz do nas lub zadzwoń!

W celu uzyskania informacji na temat pomocy,

napisz do nas lub zadzwoń!

 mjarecka@zrakiem.pl

 535-966-585

Scroll to Top
Przewiń do góry