Rak nadnercza
Potrzebujesz pomocy? Załóż subkonto, na którym będziesz gromadzić środki na leczenie onkologiczne.
Przyczyny raka nadnercza
Przyczyny raka nadnerczy nie są w pełni poznane. Na zachorowanie narażeni są zwłaszcza chorzy z:
- mutacją genu TP53
- zespołem Beckwitha-Wiedemanna
- zespołem Li Fraumeni
- zespołem Carneya.
Ponadto, w grupie ryzyka znajdują się osoby chore na zespół MEN1, u których guz nadnerczy współistnieje z guzem przysadki oraz pierwotną nadczynnością przytarczyc.
Objawy raka nadnercza
Objawy raka nadnerczy mają związek z rozmiarem guza, jego lokalizacją, a także czynnością hormonalną. W sytuacji, gdy nowotwór wydziela kortyzol i androgeny, to objawy choroby są podobne do tzw. zespołu Cushinga. Do symptomów zalicza się:
- osłabienie siły mięśniowej,
- Zmianę w rozkładzie tkanki tłuszczowej,
- Pojawienie się czerwonych rozstępów na brzuchu, biodrach, udach, które wynikają z uszkodzenia włókien budujących skórę,
- Zaokrąglenie rysów twarzy.
Dodatkowo mogą wystąpić objawy raka nadnerczy w postaci wysokiego ciśnienia tętniczego krwi, nadmiernego owłosienia, powiększenia gruczołów piersiowych, spadku libido, a także poczucie chronicznego zmęczenia.
Leczenie raka nadnercza
Leczenie raka nadnerczy opiera się na całkowitym wycięciu chirurgicznym wykonanym techniką otwartą. Zabieg operacyjny jest możliwy w I lub II stadium zaawansowania choroby. W kwestii nowotworów nadnerczy, które wydzielają kortyzol, istnieje konieczność zastosowania blokady stereoidogenezy. W III stopniu zaawansowania choroby, operację chirurgiczną bierze się pod uwagę jedynie, gdy jest możliwość usunięcia ponad 50% guza. Po zabiegu wdraża się systemowe leczenie uzupełniające mitomanem, dostosowane do czasu trwania i stadium zaawansowania choroby.
Rokowania raka nadnercza
Wspieramy osoby chore na nowotwór przez finansowanie leczenia. W celu uzyskania informacji, na temat
pomocy, napisz do nas lub zadzwoń!
W celu uzyskania informacji na temat pomocy,
napisz do nas lub zadzwoń!