Rak neuroendokrynny przewodu pokarmowego 

Potrzebujesz pomocy? Załóż subkonto, na którym będziesz gromadzić środki na leczenie onkologiczne.

pexels-jonathan-borba-3259624

PRZYCZYNY RAKA NEUROENDOKRYNNEGO PRZEWODU POKARMOWEGO 

Przyczyną raka neuroendokrynnego przewodu pokarmowego jest rozwój komórek, które mają zdolność do wydzielania peptydów lub amin. Komórki te – inaczej neuroendokrynne – mogą być umiejscowione w tkance endokrynnej (np. nadnercza, przysadka mózgowa), w tkance gruczołowej (trzustka, tarczyca, jajnik, prostata) bądź obecne w tkankach układu pokarmowego lub oddechowego. Blisko 70% guzów raka neuroendokrynnego tworzy się w okolicach jelit, żołądka i trzustki. Nowotwory neuroendokrynne układu pokarmowego to zróżnicowana grupa rozrostów, które wywodzą się z około 15 typów wyspecjalizowanych komórek, umiejscowionych w obrębie żołądka, jelita cienkiego, jelita grubego oraz trzustki. Wybrane spośród nich odznaczają się czynnością wydzielniczą i z tego względu określa się je hormonalnie czynnymi.

OBJAWY RAKA NEUROENDOKRYNNEGO PRZEWODU POKARMOWEGO 

Dolegliwości kliniczne i objawy raka neuroendokrynnego przewodu pokarmowego mogą wynikać z masy guza lub w wybranych przypadkach, są zależne od substancji wydzielanych przez konkretne typy nowotworów. Najbardziej powszechnym objawem raka neuroendokrynnego przewodu pokarmowego jest ból w jamie brzusznej, stale utrzymujący się miesiącami, a w niektórych przypadkach nawet latami. Symptomy bólowe wynikają z lokalnego, stopniowego wzrostu guza i niedrożności jelit. Dzieje się tak na skutek powiększania jego wymiarów w świetle jelita lub poza nim. Rzadko występuje także żółtaczka mechaniczna w guzach neuroendokrynnych głowy trzustki bądź brodawki Vatera.

Leczenie raka neuroendokrynnego przewodu pokarmowego 

Dobór leczenia raka neuroendokrynnego przewodu pokarmowego  jest zależny od stopnia zaawansowania i ryzyka złośliwości, a także występowania objawów hormonalnych na skutek hipersekrecji, a także ogólnego stanu zdrowia chorego (obecności chorób współistniejących). Leczenie chirurgiczne stanowi kluczową metodę terapii nowotworów neuroendokrynnych i jedyną, która daje możliwość całkowitego wyleczenia. Na etapie leczenia operacyjnego należy dążyć do pełnego usunięcia guza.

ROKOWANIA RAKA NEUROENDOKRYNNEGO PRZEWODU POKARMOWEGO 

30-60% guzów neuroendokrynnych przewodu pokarmowego ma przerzuty w chwili diagnozy. Pomimo całkowitego wycięcia, 30% odnotowuje nawroty na etapie obserwacji. Rokowania nowotworu neuroendokrynnego okrężnicy są najgorsze pośród wszystkich odmian tego rodzaju raka. 5-letnie przeżycie oscyluje koło 67% (w porównaniu do rokowań raka neuroendokrynnego odbytnicy – 5-letnie przeżycie waha się blisko 96%).
pexels-karolina-grabowska-4021770

Wspieramy osoby chore na nowotwór przez finansowanie leczenia. W celu uzyskania informacji, na temat
pomocy, napisz do nas lub zadzwoń!

W celu uzyskania informacji na temat pomocy,

napisz do nas lub zadzwoń!

 mjarecka@zrakiem.pl

 535-966-585

Scroll to Top
Przewiń do góry