nowotwór otrzewnej

Potrzebujesz pomocy? Załóż subkonto, na którym będziesz gromadzić środki na leczenie onkologiczne.

pexels-shvets-production-6984611

Przyczyny raka otrzewnej

Pierwotny rak otrzewnej pochodzi bezpośrednio z tego narządu, natomiast przyczyną wtórnego nowotworu otrzewnej jest wystąpienie przerzutu. Najczęściej następuje on, gdy choroba obejmuje swoim zasięgiem całą ścianę organu, w którym wykształcił się guz. Wtórny rak otrzewnej może także wystąpić na skutek przechodzenia komórek nowotworowych z przeciętych naczyń chłonnych, gdyż jego przerzuty umiejscowione są w węzłach chłonnych.

Objawy raka otrzewnej

Jednym z rodzajów nowotworów otrzewnej jest śluzak rzekomy otrzewnej. Choroba należy do stosunkowo rzadko występujących, jednak jest groźna i może skutkować powikłaniami, które zagrażają życiu. Ten typ raka otrzewnej najczęściej wywodzi się z nowotworów wyrostka robaczkowego, bądź jajnika.

Do objawów śluzaka rzekomego otrzewnej zalicza się:

  • powiększenie obwodu brzucha,
  • bóle brzucha,
  • wodobrzusze,
  • niestrawność,
  • zaparcia,
  • przepuklinę pachwinową.

Leczenie raka otrzewnej

Zależnie od konkretnego typu nowotworu, w leczeniu raka otrzewnej stosuje się zwłaszcza:

  • leczenie chirurgiczne – którego celem jest usunięcie jak największej masy guza,
  • całkowitą cytoredukcję – opierającą się na usunięciu lub zniszczeniu wszystkich zdefiniowanych zmian chorobowych.

Przy całkowitej cytoredukcji powinno się dodatkowo zastosować dootrzewnową chemioterapię perfuzyjną w hipertermii, czyli podwyższonej temperaturze. Jest to metoda HIPEC i wykonuje się ją jako uzupełnienie zabiegu cytoredukcyjnego, by zniszczyć pozostałe jamie otrzewnej komórki rakowe lub ewentualne ogniska nowotworu.

Rokowania raka otrzewnej

Rokowania nowotworu otrzewnej są zależne przede wszystkim od stopnia zaawansowania choroby – im szybciej zostanie on wykryty, tym istnieje większa szansa na wyleczenie i powrót do zdrowia. Dla przykładu, w sytuacji śluzaka rzekomego otrzewnej, zdiagnozowanego we wczesnym stopniu rozwoju, po wdrożeniu całkowitej cytoredukcji i HIPEC, wyleczenie jest możliwe u blisko 95% pacjentów. Mniej pomyślne rokowania dotyczą guzów złośliwych – w tej kwestii trzyletnie przeżycie po cytoredukcji i dootrzewnowej chemioterapii oscyluje w granicach 40%. Odpowiednio wcześnie wykryty rak otrzewnej jest w przeważającej większości przypadków wyleczalny – dlatego tak ważne jest konsultowanie ze specjalistą wszelkich niepokojących symptomów i wykonywanie badań diagnostycznych.
pexels-anna-shvets-4586993

Wspieramy osoby chore na nowotwór przez finansowanie leczenia. W celu uzyskania informacji, na temat
pomocy, napisz do nas lub zadzwoń!

W celu uzyskania informacji na temat pomocy,

napisz do nas lub zadzwoń!

 mjarecka@zrakiem.pl

 535-966-585

Scroll to Top
Przewiń do góry