Rak sromu
Potrzebujesz pomocy? Załóż subkonto, na którym będziesz gromadzić środki na leczenie onkologiczne.
Przyczyny raka sromu
Wykazano wiele przyczyn raka sromu, które są odpowiedzialne za zwiększenie ryzyka zachorowania na ten typ nowotworu. Wiek kobiety odgrywa kluczową rolę w tej kwestii. Im jest wyższy, tym wzrasta ryzyko zachorowania na wskazany nowotwór. Wśród czynników zakaźnych wyróżnia się przebyte zakażenie wirusem opryszczki (HSV) typu 2, a szczególnie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) typu 16 i 18. Potwierdzono zależność zakażenia HPV z rozwojem raka sromu, pojawiającego się częściej u młodych pacjentek, które miały dużo partnerów seksualnych oraz palących papierosy. Ponadto, przebycie w przeszłości kiły lub ziarniniaka pachwin także wpływa na wzrost ryzyka zachorowania na tę chorobę.
Objawy raka sromu
Do pierwszych objawów raka sromu zalicza się świąd oraz pieczenie. Ból pojawia się zwykle w bardziej zaawansowanych stadiach choroby. Mogą wystąpić problemy z oddawaniem moczu, niezupełne opróżnianie pęcherza moczowego, a przez to przewlekłe zaleganie moczu, co powoduje zagrożenie wystąpienia zakażeń dolnego odcinka układu moczowego. Umiejscowienie nowotworu sromu w okolicy odbytu objawia się bólem podczas oddawania stolca oraz pieczeniem.
Leczenie raka sromu
Leczenie raka sromu w początkowych stadiach zaawansowania, opiera się na zabiegach chirurgicznych, a więc wycięciu miejscowym zmiany nowotworowej. Zależnie od etapu choroby, pod uwagę bierze się usunięcie węzłów chłonnych pachwin i ud. U chorych, u których nie ma możliwości przeprowadzenia zabiegu operacyjnego, stosuje się napromienianie tej okolicy. Radioterapię to także leczenie uzupełniające w bardziej zaawansowanym stadium nowotworu. Ponadto stosuje się ją w profilaktycznym leczeniu raka sromu, by zapobiec nawrotom choroby. Chemioterapia ma zastosowanie w celu łagodzenia objawów nowotworu.
Rokowania raka sromu
Rokowanie rak sromu we wczesnym stadium, a więc guzka mniejszego niż 2 cm, jest bardzo pomyślne i daje szansę wyleczenia blisko 90% chorych. Choroba jednak odznacza się skłonnością do nawrotów w okolicy blizny operacyjnej, z tego względu należy być pod stałą opieką specjalisty, nawet po kilku latach od zabiegu. Rokowania raka sromu ulegają pogorszeniu w przypadku przerzutów do węzłów chłonnych pachwin. 5- letnie przeżycia są na poziomie ok. 50%.
Wspieramy osoby chore na nowotwór przez finansowanie leczenia. W celu uzyskania informacji, na temat
pomocy, napisz do nas lub zadzwoń!
W celu uzyskania informacji na temat pomocy,
napisz do nas lub zadzwoń!